Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky









Štrbské pleso - Bystrá lávka (2300 m)

Štrbské pleso - Bystrá lávka (2300 m)

Slovensko - Vysoké Tatry | Pěší | 2015-09-30
V letošním roce jsme horské výpravy v drtivé většině směřovali na jih, přičemž kopce v našich zeměpisných šířkách jsme malinko zanedbávali. Pokusíme se to tedy nyní napravit. Máme tu Den české státnosti, s ním prodloužený víkend, v Rakousku má pršet, a tak se vydáváme k našim východním bratrům, kde má sice pršet taky, ale o něco méně. A záložní plán v podobě tatranských termálních bazénů taky nezní špatně. Vzhůru na horu!


Délka:
14,5 km
Stoupání / klesání:
1093 m / 1093 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Vloni jsme si vychutnali krátkou hřebenovku na Ďumbier v Nízkých Tatrách. Letos popojedeme trochu víc na východ a o něco výš do Vysokých Tater - čeká nás pohodová okružní tůra od Štrbského plesa na Bystrou lávku a zpět.

Výlet začínáme na břehu Štrbského plesa (1346 m) s tradičním výhledem na hotel Patria a na vrcholky, mezi kterými povede dnešní trasa. Odtud už vede široká upravená cesta po žluté značce, které se budeme držet většinu dne. Míříme doporučeným směrem na Mlynickou dolinu, neboť tato trasa je (nebo alespoň dříve byla) jednosměrná kvůli prostojům na řetězech přes Bystrou lávku.



Po žluté značce obcházíme Štrbské pleso, napojujeme se na silnici a míjíme hotel FIS a sportovní areál, jehož dominantou jsou skokanské můstky z dob MS 1970. Stejně je pojmenováno i přilehlé "Námestie MS 1970", od kterého se silnice mění na širokou lesní cestu plnou kamenů a kořenů.



Potkáváme zde velké množství turistů všech věkových kategorií. Někteří mají v plánu celou okružní trasu stejně jako my, někteří míří jenom k vodopádu Skok, od kterého se pak vrátí stejnou cestou zpět.



Cesta rychle odsýpá, les se postupně mění na kosodřevinu a nám se odkrývají výhledy na vrcholy Patria a Satan na východní straně údolí. Podél potoka Mlynica se za zhruba hodinku a půl dostáváme k menšímu plesu, do kterého vtéká voda z vodopádu Skok, po jehož levé straně už vidíme strmou cestičku nahoru.



Přidáváme se do zástupu turistů, z nichž někteří se na tůru vydali i v teniskách, a s pomocí řetězů se vyšviháváme nad vodopád k malebnému Plesu Nad Skokom.



Výhled do údolí nám kazí všudepřítomná mlha, a tak se nezdržujeme a postupujeme udržovaným kamenitým chodníčkem okolo Nižného Kozieho Plesa dál.



Před poslední skalní terasou narážíme na kámen s pamětní deskou věnovanou tragicky zemřelým záchránářům, kteří zde v červnu roku 1979 havarovali s helikoptérou Mi-8 při záchraně německé turistky. Kousek od pomníku jsou k vidění i ponechané zbytky helikoptéry.



Podle mapy nás čeká strmý výšlap k Capiemu Plesu a pak už "jenom" přechod přes Bystrou lávku. Na terasu k Capiemu Plesu se dostáváme překvapivě rychle a až tady při pohledu nahoru vidíme, že větší část výšlapu je teprve před náma.




Úzká skalnatá cestička se klikatí po západní straně údolí strmě nahoru, před náma vidíme pouze ostře řezanou hradbu Bystrého sedla a slyšíme hlasité halekání maďarského turistického zájezdu, který si to sune dolů kopcem v protisměru. Původně žlutá značka směřovala na vyšší Furkotský štít (2405 m), pak ale byla přemalována a dnes vede přes skromnější Bystrou lávku (2300 m).



Teplota klesá, na začátku podzimu už tu nejsou žádná sněhová pole, která by výstup komplikovala, ale lehkou námrazu už je vidět.



S postupující výškou se nám odkrývá výhled na Okrúhle Pleso, které údajně bývá většinu roku pokryté ledem. Letos tomu tak není a pohled dolů na Štrbský štít, pod kterým se choulí dvě zrcadlící plesa, je skutečně úchvatný.



Těsně pod Bystrou lávkou dáváme rychlou svačinku a vrháme se do posledních metrů výstupu.



Ty jsou usnadněny řetězy, v protisměru je volno, a tak se rychle vyšplháme nahoru. Výstup není příliš náročný, za bouřky ale pohyb okolo řetezů rozhodně není doporučovaný.



Na druhé straně Bystré lávky nás uvítá další dechberoucí pohled tentokrát na Vyšné Wahlenbergovo Pleso, které ale za chvíli kompletně zahalí příchozí mrak.



Sestupujeme tedy rychle dolů a míjíme postavený provizorní bivak.



Mlha, ve které nevidíme na krok, se střídá s krátkými momenty, během kterých můžeme sledovat slunce pomalu se sklánějící k obzoru.



V jednom takovém světlém momentu zahlédneme Nižné Wahlenbergovo Pleso, které se ale za pár minut opět zahalí do neprůhledné mlhy.



Postupujeme tedy stále níž, mlha postupně mizí a najednou se nám poprvé za celý den otevírá výhled do celého údolí, ve kterém je vidět pravděpodobně až k Nízkým Tatrám. Pak už následuje rychlý sestup Furkotskou dolinou, skrz kosodřevinu procházíme okolo odbočky na modrou stezku směrem k Chatě pod Soliskom, kterou ale dnes už nedáváme, a pokračujeme k červené stezce Tatranské magistrály, která nás vede zpátky směr Štrbské pleso.



Ke Štrbskému plesu přicházíme až za tmy, zatímco se na obzor vyhoupává velká bílá koule - právě dnes má v noci nastat zatmění, které je také známé jako "krvavý měsíc".



Poslední stovky metrů nás z okolních lesů doprovází zvuky podobné řevu medvěda, přidáváme tedy do kroku a jsme rádi, že už jsme zpět v civilizaci.


Odkaz na mapy.cz




Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru