Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  S DĚTMI  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky









Okolo Islandu - část #4 - západ ostrova a návrat domů

Okolo Islandu - část #4 - západ ostrova a návrat domů

Island - západ | Ostatní | 2016-12-08
Jen co jsme se trochu rozkoukali, už musíme zase fičet dál. Za pár dní nám letí letadlo zpátky domů a my stále ještě trčíme daleko na severu u jezera Mývatn. Vzhůru na západ!


Doba cesty celkem:
11 dní
Stoupání / klesání:
-
Náročnost:


Mapa:
PDF



4 DÍLY PUTOVÁNÍ PO ISLANDU

část 1 - jihozápad
Zlatý okruh a duhové hory
část 2 - jih
vodopády, pobřeží a ledovce
část 3 - sever
okolí jezera Mývatn
část 4 - západ
západ ostrova a návrat domů


Den 9
Jen 12 km od městečka Laugar, ve kterém jsme dnes přespali, se nachází další z velkých vodopádů na Islandu - Goðafoss (vodopád bohů). Své jméno dostal okolu roku 1000, kdy se místní obyvatelé rozhodli, že přijmou křesťanství a následně do vodopádu shodili sochy svých původních božstev. Vodopád je 30 m široký a skládá se ze dvou ramen, mezi kterými je skalnatý ostrůvek. Na obou stranách řeky Skjálfandafljót jsou k dispozici vyhlídky. Takhle po ránu tu ještě moc turistů není, ale postupně jich přibývá...



Takže sedáme do auta a pokračujeme po Ring Road dál na západ směrem k městečku Akureyri. Před ním ale ještě odbočujeme na sever k Laufásu, abychom si prohlédli místní muzeum s kostelem a domky s travnatou střechou, které dříve sloužily údajně jako fara. Zdá se však, že muzeum už je v tomto období uzavřené, takže si domečky prohlídneme jen z venku a po březích zálivu pokračujeme dál.





V Akureyri jen doplňujeme proviant, nezastaví nás tu ani vtipná světla semaforů a jedeme dál zvlněnou krajinou. Až později v průvodci čteme, že jsme v Akureyri minuli kostel zajímavý svojí nevšední architekturou. Tak třeba někdy příště...





Dnes chceme ještě stihnout přejet ke zkamenělému trolovi jménem Hvítserkur, který ční z moře na východním pobřeží výčnělku Vatnsnes. Jedná se o 15 metrů vysoký skalní monolit ve tvaru pijícího zvířete, vzdálený jen pár desítek metrů od pobřeží. Stíháme jej tak tak před setměním, ale o to víc nás těší, že jej máme opět skoro jen pro sebe.



Tma už nás dostihla, hledat kemp nebo jiné místo na přespání už se nám nechce, a tak zůstáváme na parkovišti poblíž trola. Rádi bysme jej nafotili na pozadí s polární září, nastavujeme budíka na každou půl hodinu a průběžně kontrolujeme oblohu. Bohužel oblačnost stále nemizí, takže okolo třetí ráno to vzdáváme.



Den 10
Dnešní den bude ve znamení dlouhého přesunu, potřebujeme se dostat až do města Borgarnes na západě Islandu. Ráno ještě krátce zdravíme mořského trola a poloostrov Vatnsnes objíždíme blátivou cestou okolo severního pobřeží. Tady by se podle průvodce měla nacházet místa, kde se volně vyskytují tuleni. A skutečně, jsou dokonce označená značkami. Tuleni se líně povalují na ostrůvcích u pobřeží a námi se vůbec nenechávají rušit.



Po cestě se ještě zastavujeme u dvojice vodopádů Hraunfossar a Barnafoss, které padají ze skal jen několik desítek metrů od sebe. U prvního vodopádu nás vítá neskutečná duha, která se zjevila jako na objednávku. Tenké potůčky vytékají jakoby odnikud zpod pórovité lávy, jsou nasvícené paprskem slunce, který se na chvíli prodral těžkými mraky, a za tím vším se rozkládá až kýčovitě krásně vybarvená duha. Celá scéna je naprosto dokonalá. Tohle se asi nikde jinde jen tak zažít nedá.


Barnafoss leží jen kousek odtud a své jméno "vodopád dětí" získal v minulosti poté, co zde utonuly děti z nedalekého statku. V té době ještě přes řeku stál kamenný most. Během vánočních svátků se rodiče vydali na mši do nedaleké vesnice a děti nechali doma. Když se však vrátili domů, nemohli děti najít, jen jejich stopy vedly právě k tomuto kamennému mostu u vodopádu. Rodina nechala následně most zničit a jméno vodopádu dnes připomíná tuto smutnou událost.



Navečer přijíždíme do městečka Borgarnes, kde v hotelu trávíme naši poslední noc na Islandu. Těšíme se, že se před odletem dáme pořádně do kupy, abysme do letadla nastupovali jako civilizovaní lidé. Jaké je však naše překvapení. Studená voda z kohoutku je sice upravená nepáchnoucí, ale teplá voda zapáchá stejně jako sirné termální prameny ve vnitrozemí. Po sprše se tak subjektivní pocit čistoty nelepší, ba právě naopak.

Den 11
Ráno jedeme směrem na jih a za městem Akranes musíme využít podzemního tunelu, který je jako jeden z mála silničních úseků na Islandu zpoplatněný.



Letadlo nám odlétá až pozdě v noci, máme tak ještě celý den na prozkoumání hlavního města Reykjavíku. Auto parkujeme na okraji centra a pěšky si obejdeme okruh okolo relativně malého centra: architektonický skvost, kostel Hallgrímskirkja (jedna z nejvyšších budov na Islandu), socha slunečního cestovatele Sólfar, koncertní hala a konferenční centrum Harpa, sídlo islandského premiéra. Radnice u jezera Tjörnin, ve které se nachází velká plastická mapa Islandu, je dnes bohužel zavřená. V centru města se ale po dnech strávených v přírodě necítíme úplně dobře, a tak startujeme auto a ještě naposled zamíříme do zelených kopců.







Naše poslední kroky míří k městečku Hveragerdi. Kousek od něj parkujeme na relativně plném parkovišti a vydáváme se do kopců na procházku do údolí Reykjadalur. Jak se blížíme ke konci údolí, začínají se podél cesty objevovat kouřící bahenní sopky, všude okolo prská vařící bahno a do toho se před námi otevře úžasné přírodní koupaliště, kde si můžete lehnout přímo do řeky a užívat si horkou koupel přímo z termálního pramene. Kousek pod pramenem se do říčky vlévá další potok se studenou vodou, můžete si tak určit teplotu vody podle toho, ve které části do řeky ulehnete. My alespoň na chvíli smočíme palečky a upalujeme zpátky k autu.





Teď už nás čeká jen cesta nekonečným zeleným lávovým polem podél jižního pobřeží do Keflavíku, kde odevzdáváme auto do autopůjčovny a řadíme se do fronty na odbavení spolu se spoustou dalších unaveně vypadajících outdoorově oblečených cestujících.

Za jedenáct dní jsme objeli celý ostrov, viděli mohutné vodopády, neskutečné hory, kouřící sopky, černé pláže, horká jezera a studené ledovce, ale i tak nemáme dost. Už teď víme, že se sem ještě někdy musíme vrátit, prozkoumat členité fjordy na severozápadě, vydat se do hlubokého vnitrozemí k sopce Askja, projít si celou pěší túru z Landmannalaugaru do Þórsmörku, vystoupat na nejvyšší horu na ledovci, prozkoumat jeho ledové jeskyně, pozorovat papuchalky na jihu, sledovat velryby na severu, anebo si prostě jen tak zajet do kopců pokrytých zeleným kobercem, postavit si stan a v noci se kochat polární září.


Stáhnout mapu v PDF



4 DÍLY PUTOVÁNÍ PO ISLANDU

část 1 - jihozápad
Zlatý okruh a duhové hory
část 2 - jih
vodopády, pobřeží a ledovce
část 3 - sever
okolí jezera Mývatn
část 4 - západ
západ ostrova a návrat domů





Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2021 Vzhůru Nahoru