Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

KleineNenáročná hřebenovka v okolí Bad Kleinkirchheimu

Nenáročná hřebenovka v okolí Bad Kleinkirchheimu

Rakousko - Korutany | Pěší | 29/10/2016
Zima klepe na dveře, na Lysé hoře bylo letos už po kolena sněhu, v Alpách na ledovcích nedávno připadlo půl metru prašanu, ale v nižších polohách je ještě stále to pravé babí léto. A toho musíme využít. Před námi je prodloužený víkend, a tak startujeme auto a vyrážíme do malého lázeňského městečka Bad Kleinkirchheim v Rakouské spolkové zemi Korutany. Vzhůru na horu!


Délka:
11 km
Stoupání / klesání:
663 m / 1224 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Tentokrát pojmeme výlet více odpočinkově, ferratové sety necháváme doma a do kufru auta hážeme jen pohorky a malé batohy. O tomto víkendu se budeme kochat podzimem uprostřed biosférické rezervace Nockberge (Knedlíkové hory?) a za naši základnu si zvolíme obec Bad Kleinkirchheim na jižním okraji rezervace.Letní sezóna tu už skončila a zimní ještě nezačala, takže v nejbližším okolí je funkční jen jedna lanovka Nationalparkbahn Brunnach v části obce zvané Sankt Oswald. Usnadňujeme si výšlap a díky lanovce šetříme zhruba 600 m výškových metrů. Ta nás vyplivne v horní stanici u jezera Brunnachsee a pohled na jeho temně modrou hladinu, ve které se zrcadlí vymetená obloha, nám potvrzuje, že jsme lokalitu zvolili správně. Okolo nás se rozkládají zaoblené vrcholky pohoří Nockberge, po kterých jsou rozesety ostrůvky žlutě zbarvených modřínů. Vlastně by nám asi ke štěstí stačilo tu jen tak celý den sedět, kochat se dozvuky babího léta a večer sjet lanovkou zpátky dolů.Přecejen nám to ale nedá a po náležitém odpočinku (po náročné cestě lanovkou) vyrážíme na procházku. Naším dnešním cílem je vystoupat na vrchol Mallnocku, od něj po hřebenu přejít k druhému vrcholu Klomnock a pak zpátky do údolí ke spodní stanici lanovky, kde máme zaparkované auto.

Od lanovky jdeme na severovýchod po stezce značené jako Mallnock-alpinrunde. Terén je nenáročný, cesta široká a spolu s námi na vrchol stoupá několik skupinek turistů všech věkových skupin. Zpočátku nabíráme výšku pouze velmi mírně a po obou stranách hřebenu se pomalu otevírají nádherné výhledy.Brzy přicházíme ke třem kruhovým platformám, které tu údajně slouží pro cvičení jógy. Dřevěné plošiny by se také daly krásně využít k letnímu bivakování s výhledem do údolí.Doposud pozvolná cesta se stává o něco prudší...Na vrcholu Mallnocku (2226 m) nás za odměnu čeká dřevěný vrcholový kříž a nový pohled na daleké Vysoké Taury s pocukrovaným vrcholem Großglockneru.

Tady začíná fičet ostrý studený vítr, a tak se příliš nezdržujeme a pokračujeme po o něco užší stezce ladně se vinoucí středem hřebene. Odtud už následuje jen mírné převýšení.V dáli se nám postupně odekrývá vrchol Falkertu a okolo něj zaoblená masa připomínající obrovskou spící chobotnici.Naopak směrem na jih můžeme na obzoru pozorovat ostře řezanou hradbu slovinských Julských Alp.To už ale přicházíme k našemu dnešnímu druhému vrcholu Klomnock (2331 m).Za ním se klikatí horská silnice Nockalmstrasse, která vede středem této rezervace a okolo které mělo být údajně postaveno velké lyžařské středisko. Naštěstí se tato myšlenka setkala s odporem místních a namísto toho byla oblast vyhlášena za biosférickou rezervaci.Od vrcholu Klomnocku už jen sestupujeme zpátky dolů do údolí.U chaty Steinalmhütte se trasa dělí a široká zpevněná cesta láká na pohodlnější sestup. My se tím ale nenecháváme zviklat a volíme prudší stezku kolmo dolů, která se nám odmění přechodem přes zurčící potoky a divoké vodopády.Na závěr se zastavujeme u chaty Lärchenhütte, kde nás bodrá majitelka pohostí skvělým Císařským trhancem - s jednou obrovskou porcí máme dva co dělat. Od chaty už je to jen kousek do Sankt Oswaldu, kde nasedáme do auta a vracíme se zpátky do Bad Kleinkirchheimu.A co zítra? Buďto si pěšky vyšlápneme 1100 výškových metrů na Kaiserburg a přilehlý vrchol Wöllaner Nock, anebo se plácnem do místního venkovního termálního bazénu, ze kterého je možné kochat se pohledem na okolní kopce. Která varianta zvítězí? Uvidíme. Ale favorita už máme...


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2018 Vzhůru Nahoru