Instagram Facebook
VZHŮRU NAHORU

VŠE  /  PĚŠÍ  /  FERRATY  /  MTB  /  OSTATNÍ

 Máme rádi a používáme:

Single Trail Moravský Kras

Vysocina Bike

Rychlebské stezky

Hochschwab (2277 m)

Hochschwab (2277 m)

Rakousko - Hochschwab | Pěší | 01/09/2016
Po minulém výletu na nejvyšší horu Rakouska si chceme trochu odpočinout, a tak se tento víkend vydáváme na túru, která je na internetu popisovaná jako pohodová hřebenovka v severních vápencových Alpách, jejíž nejvyšší bod nepřesahuje 2277 m. Vzhůru nahoru na Hochschwab!


Délka:
27,6 km
Stoupání / klesání:
2333 m / 2333 m
Náročnost:


GPS trasa:
GPX


Náš plán je vyšlápnout od Seewiesenu nahoru na hřeben, po něm pohodovým tempem přejít k chatě Schiestlhaus, tam povečeřet, pokochat se západem slunce přímo na vrcholu Hochschwabu a pak přespat buďto na chatě, anebo v bivaku Fleischer Biwak na druhé straně vrcholu. Druhý den pak sejít ferratou G-hackte zpátky do údolí a okolo chaty Voisthalerhütte zpátky k autu. Vzhledem k tomu, že nevíme, jak plná bude chata nebo bivak, bereme s sebou pro jistotu i stan.

Nakonec je ale všechno tak trochu jinak...

První chybou je, že parkujeme auto ve spodní části vesničky Seewiesen - tím jsme si sice ulehčili návratovou cestu, ale první den máme rázem přes 250 m výškových metrů, které musíme navíc překonat, a které nám později budou chybět. Druhou chybou je špatně uzavřený uzávěr od láhve s vodou, jejíž obsah se úspěšně přesunuje dovnitř batohu, čímž přicházíme o velkou část drahocenné vody. Mokré prádlo se přesunuje na batoh a po zbytek cesty se suší na pražícím slunci.

Od auta tedy stoupáme po turistické stezce k chatě v průsmyku Seeberg (1253 m), kde se nachází nástup na túru a velké parkoviště, na kterém bychom měli správně parkovat. Doufáme, že na chatě doplníme vodu, o kterou jsme přišli - bohužel chata je zavřená.Přecházíme tedy silnici a stoupáme po značené úzké lesní cestičce č. 855. Na cestě se střídají kořeny, skály, štěrk, a to všechno v opravdu prudkém terénu. Do toho praží slunce a zásoby vody se tenčí. Po poledni se dostáváme na úroveň lesa a pod námi se ukazuje údolí, ze kterého jsme přijeli, a na druhé straně hřeben, po kterém budeme za chvíli šlapat.Konečně procházíme okolo vrcholu Seeleiten (1734 m) a jsme nahoře. Teď už nás čeká "jen" přechod po zeleném hřebeni k chatě.


Klikni pro větší foto
Máme za sebou prvních víc než 800 výškových metrů, takže si u rozcestníku, u kterého se napojujeme na stezku č. 853, dáváme zaslouženou pauzu. Z naší krátké pauzičky se stává delší odpolední šlofík, a to se později ukazuje jako třetí naše dnešní chyba.Ačkoliv se cesta po hřebenu zdála být podle mapy téměř rovinkou po vrstevnici, není to pravda - cesta se hezky vlní nahoru a dolů, nabíráme další výškové metry a v nohou už začínáme cítit úvodní prudký výšlap, zejména když jdeme na těžko se stanem a spacáky v batohu.Úvodní útrapy nám vynahrazují úchvatné výhledy do okolní krajiny a na ostře řezané skály, které prudce padají do údolí.

Postupujeme po hřebenu a pomalu začínáme vnímat, že ačkoliv je náš cíl ještě daleko, voda už nám začíná docházet a není kde ji doplnit.


Klikni pro větší fotoKlikni pro větší foto


Začínáme vyhlížet náš cíl, který je stále v nedohlednu. Procházíme okolo lákavého vrcholku Hohe Weichsel (2006 m), na který vede boční cesta, ale výstup na něj oželíme a pokračujeme dál, abychom stihli chatu ještě před setměním.Pokračujeme dál, zatímco mezi vrcholy Hutkogel (2035 m) a Severinkogel (2038 m) nám dělá společnost několik místních kozorohů.Slunce se blíží k obzoru...... a nás čeká ještě menší výšlap do sedla mezi Hutkogelem (2035 m) a Ringkampem (2153), po kterém by měl následovat sešup do menšího údolí do nadmořské výšky 1830 m a pak opět výšlap na chatu do 2150 m. Dochází nám voda, o jejíž část jsme přišli na začátku cesty, naopak výškové metry, které jsme na začátku našlapali od parkoviště k parkovišti, nám přebývají, morál klesá, a nám začíná být jasné, že za světla už se dnes na chatu nedostaneme.


Klikni pro větší foto


Využíváme tedy zeleného údolí pod Ringkampem (2153), rozbíjíme nouzové útočiště pod stanem a jak jsme unavení, tak i bez večeře zaplouváme do spacáků. Nicméně noc je jasná, světelný smog minimální, takže se uprostřed noci alespoň na chvilku hecnem a fotíme mléčnou dráhu nad námi.Hned po východu slunce balíme stan a se zbytky vody stoupáme nahoru do sedla k rozcestníku, kde zatáčíme doleva. Obcházíme menší kopec a za ním už se nám otevírá pohled na hlavní kopec Hochschwabu, na kterém tam někde tušíme chatu.K rozcestníku pod chatou vede cesta víceméně po rovince a vyškrábané německé nápisy tu na cedulích naznačují, že s oficiálními časy tu opravdu není něco v pořádku :)Od rozcestníku je to k chatě Schiestlhaus (2156 m) ještě dalších 100 výškových metrů, které absolvujeme už bez vody. Až později se dozvídáme, že by se údajně někde okolo předchozího rozcestníku měl nacházet přírodní pramen.


Klikni pro větší foto


Doplňujeme vodu a rychlé cukry, které nám konečně dodávají dostatek energie. K vrcholovému kříži už je to jen kousek - nahoru jdeme trasou "ski-route" zleva, která uprostřed kopce zatáčí mírně vpravo a přes menší žlab se napojuje na turisticky značenou stezku.Shora se kocháme ještě pohledem na Schiestlhaus, ze kterého jsme vyšli. Je to nově postavená pasivní stavba, která je ekologicky soběstačná a ke svému provozu využívá dešťovou vodu a solární energii. Otevřena je od května do října a v zimě je zde k dispozici winterraum.Vrcholový kříž Hochschwabu (2277 m) je obklopený turisty, kteří sem přišli ze všech možných stran - relativní blízkost od rakouského hlavního města z něj dělá skutečně oblíbený výletní cíl. Tady přehodnocujeme náš původní plán pokračovat dál na západ k ferratě G hackte a rozhodujeme se vrátit zpátky k rozcestníku pod chatou, odkud vede cesta do údolí. Dokonce je i odsud velká část tohoto údolí krásně vidět.Naposled se pokocháme panoramaty a vracíme se již po klasické cestě zpátky na chatu. Tady znovu doplníme vodu a vyrážíme do údolí.


Klikni pro větší foto


I tady vede do údolí pěkně ostrý sešup, ale stále se jedná o bezpečnou turistickou stezku bez nutnosti zajištění. U dalšího rozcestníku už se cesta narovnává a okolo na nás začíná vykukovat množství svišťů.Cesta údolím je lemovaná ostrými hřebeny a v podstatě během celého sestupu se jedná o skutečně fotogenickou podívanou.Po chvíli přicházíme k chatě Voisthaler Hütte (1654 m), na které ale narážíme na ne úplně příjemnou obsluhu, takže se tu příliš dlouho nezdržujeme.Pak už jen pokračujeme stále rovně a dolů...Kosodřevina se mění na hustý les, občas jdeme i po štěrkovém dně nyní suché řeky......až k parkovišti v Seewiesenu, kde naše túra úspěšně končí.

Z relativně snadného výletu se vyklubala docela slušná túra, která dala zabrat, což nám potvrdili i další turisté, které jsme potkali. Data ze Sportstrackeru nám ukázala dokonce i výrazně vyšší hodnoty celkové kilometráže a převýšení než jsou oficiálně udávané. Pokud se na Hochschwab vydáte, přičtěte si k oficálně udávaným časům raději pár drobných navíc, vemte si i pár deci nebo radši litrů vody víc a užijte si to podobně jak my. My jsme sice unavení, ale spokojení.


Odkaz na mapy.cz
Výlety na tomto webu jsou záznamem našich osobních cest, nejedná se o návody. Podmínky na uvedených trasách se mohou v čase změnit, neručíme za jejich aktuální schůdnost či sjízdnost. Při plánování vašich vlastních cest vždy zohledňujte svůj fyzický a zdravotní stav, stejně jako úroveň svých schopností. Nepodceňujte aktuální povětrnostní podmínky a vybavení k zajištění své bezpečnosti, zejména při pohybu ve vysokohorském terénu a na zajištěných cestách.

Copyright (c) 2014-2018 Vzhůru Nahoru